U P S

НАЧАЛО                             
ПРОЕКТИ                          
ТЕХНОЛОГИЯ                     
АРХЕОЛОГИЯ                
ВИДЕО ГАЛЕРИЯ                
НОВИНИ                              
ВРЪЗКИ                              
КОНТАКТИ                          

 

 
   ТЕХНОЛОГИИ

UPS - старо за ново

Какво отличава евтиния от скъпия UPS в една серия? Най често капацитета, времето което може да подържа работещ компютър останал без захранване. Каква е най-често разликата (освен в цената)? Капацитета на акумулатора. Много често за два пъти по-голям капацитет се налага да платите неколкократно по-голяма цена. Това в някои случаи е необоснован разход при положение че един 12 АCh акумулатор струва само 25 лева. И ако на повечето хора ще им се стори ненужно преправянето на един нов и все още в гаранция и работещ UPS не така стои със старичкия и изтощен вече. При мен възникна нужда от подмяна на акумулаторите на UPS от марката APC модел 250

 
Мислех че е по-корав но останах изумен като видях двата 6 волтови 4,5 Ach ви свързани последователно акумулатора. Най-лесно би било да сложа един 12 волта 7,5 Ach - щях да мина почти без преправяне, размера му е само малко по-голям от двата стари взети заедно. Но аз вече имах пъклен план.


Реших че няма да е зле да сложа акумулатор с още по-голям капацитет а защо не и два? Така се сдобих с два нови 12
Ach  ви акумулатора. Естествено те няма как да се поберат в старата кутия затова реших да разглобя напълно UPS а и да го монтирам отново в „нова” кутия от стар компютър.
След като разглобих внимателно UPS, направих същото и със стария компютър. Извадих всичко от вътре – дъното, платките, захранването. Демонтирах шасито и предния панел. Можеше да започна монтажа. Наложи се да изработя само две допълнителни метални планки, една П-образна за закрепване на акумулаторите и една която да прикрепи панела с гнездата за входно захранване и за изходите на UPS a към компютър и други устройства. За закрепване на платката използвах част от металното шаси от UPS. След това преправих лицевия панел на компютъра, разпробих отвор на който да изведа бутона за включване и изключване. Тук се наложи само да удължа един кабел. След което пристъпих към разкрасяване, боядисах панела и капака на компютърната кутия със бял спрей и наново сглобих всичко.

Ето какво се получи.

Първи тест. Оставих новите акумулатори да се зареждат 4 часа. Към новия UPS включих компютър със следните параметри
-          процесор P4 3GH
-          HDD 160 GB
-          RAM 512 MB
-          CD-RW
-          Video AGP ATI Radeon
-          Monitor 15’’ CRT LG
Компютъра работи над 33 минути. Изключих го аз защото трансформатора и мощните транзистори се нагряха около 60-70 градуса и не исках да рискувам да повредя нещо.  За сведение нов UPS FUGEN 600VA при същата конфигурация издържа 11 минути след което остави системата без захранване.

Реших че няма да е зле да подобря охлаждането на мощните транзистори. Идеята да се сложи вентилатор който да ги обдухва не ми се стори сполучлива. За да е ефективно такова охлаждане е добре да се включва само когато UPS а работи в режим на аварийно захранване на компютърната система, като няма да е зле това да става при надвишаване на прагова температура ( 70 градуса по целзий). Това ненужно би усложнило и оскъпило преобразуването на устройството. Оригиналните алуминиеви охладители са доста малки и тънки, нямат допълнителни ребра нито топлинна маса. По-сполучлива ми се стори идеята да подобря съществуващите охладители като ги уголемя и оребря допълнително, като добавя към тях алуминиев профил.

 

не забравяйте термо пастата

Получи се ето тава

 Тествах отново на същата конфигурация, като следях за температурата със цифров мултимер със датчик за температура

Граничната стойност от 64 градуса бе достигната след 12 минути работа в режим на

 

захранване от UPS (отпадане на 220V захранване, авариен режим), радиаторите се оказаха достатъчно ефективни тази температура не бе надвишена през цялото време на изпитанието. UPS-а издържа 53 минути и бе изключен от мен. Вероятно щеше да издържи поне още 5-10 минути но не исках да го претоварвам повече.

       
       

 

 

 

 SiMon 2006