Ф Л А Ш  ДИСКОВЕ - SSD

НАЧАЛО                             
ПРОЕКТИ                          
ТЕХНОЛОГИЯ                      
АРХЕОЛОГИЯ
ВИДЕО ГАЛЕРИЯ                
НОВИНИ                             
ВРЪЗКИ                               
КОНТАКТИ                          

 

 

ФЛАШ БАЗИРАНИ ТВЪРДИ ДИСКОВЕ - Solid State Disk (SSD)

Едно от най-перспективните нововъведения при мобилните компютри (а и не само при тях) през 2007 година без съмнение ще са твърдотелните флаш дискове. За разлика от традиционния HDD (Hard Disk Drive), новите SSD (Solid State Disk) не разполагат с механично движещи се части и консумират много по-малко енергия, което е фактор от ключово значение в света на мобилните компютри. SSD дисковете са флаш базирани, като записваната върху тях информация се съхранява не върху магнитен диск, а в чипове флаш памет.

 

Solid state дисковете доскоро намираха приложение основно в самолетната, космическата и телекомуникационната индустрията. Благодарение на значителното намаляване на разходите по производството на NAND flash памети напоследък става възможно използването на SSD твърди дискове и от обикновените потребители.
Според производителите ноутбуците, екипирани с новия продукт, ще се появят на масовия пазар още през първата половина на годината. 1,8 или 2,5 инчовите SSD устройства   ще увеличат цената на оборудваните с тях лаптопи с около $600, но по мнението на специалистите това е ниска цена в сравнение с показаното през май 2006 решение на Samsung, което оскъпяваше покупката с около $1175. Оскъпяването не е голямо предвид значителните предимства, предлагани от новия тип продукти.
Анонсирането на Solid State дискове ще даде възможност на производителите на преносими компютри да предлагат по-бързи, по-надеждни и по-енергоикономични системи. За разлика от конвенционалните дискове, базираните изцяло на флаш памет SSD устройства нямат движещи се части и позволяват по-бърз достъп до информацията. С типичния за сега 32-гигабайтовия модел (скоро се появиха и 64 гигабайтови модели) например новата ОС Windows Vista ще се зарежда само за 35 секунди, докато при ноутбуците със стандартни дискове времето за зареждане е поне 55 секунди. Освен това при новото устройство средното време за достъп до файловете е само 0,12 милисекунди, докато при HDD то е 19 мс. Друго важно предимство е ниската консумация на енергия – според производителите повечето хард дискове консумират около 1 ват при активна работа, докато за SSD продуктите е нужно само 0,4 W.

Производители които първи обявиха за за пускането на пазара на такива устройства са водещи в производството на USB флаш памети (PQI, SanDisk, Samsung) и на интегрални схеми за тях (Samsung)

Samsung Flash SSD (Solid State Disk) 32G Byte

Образеца е комплектован с UltraATA/66 интерфейс, който в тестовете достига до трансфер от максимум 50 MB/s. Теглото на целия диск е около 100 g. Както се вижда от изображението, съдържат се 16 чипа, всеки с по 16 Gb памет.
Когато диска не трансферира данни, той консумира скромните 0.03 W, докато при работа консумацията достига до 0.9 W. Не се генерира шум при работа, защото просто няма движещи се части. Защитата от удар и вибрации е много добра (липсата на движещи се части спомага за това). Технологията позволява устройството да е с габарити много по малки ит тези на сега използваните 2,5'' твърди дискове, но компанията е решила да го произвежда в по голям размер (2,5'') , за да позволи лесна интеграция в съществуващите гнезда.

печатната платка на SSD Samsung , виждат се чиповете памет

платката поглед от долу, виждат се останалите 4 чипа памет и контролера


PQI SSD  Turbo 64GB

PQI предприе поредната стъпка към налагането на SSD при лаптопите, представяйки своя нов 2.5” Solid State Disk с капацитет цели 64 GB и (което е дори може би по-важно!) – SATA интерфейс. Досега SSD дисковете стигаха най-много до 32 GB и използваха паралелен, а не сериен интерфейс за връзка към компютъра. PQI все още не са посочили точната цена на новия 64 GB SSD носител, но тя при всички положения ще е много по-висока от тази на традиционен 2,5” HDD със същия капацитет. За щастие цените на флаш паметите падат стремглаво надолу и без съмнение в недалечно бъдеще SSD дискове с достатъчно голям капацитет ще има и в най-достъпния ценови диапазон.

SanDisk SSD UATA 5000 1,8''

Разработеният от Sandisk SSD диск използва патентованата от фирмата TrueFFS flash management технология, която позволява увеличаване на стойността на MTBF до невероятните 2 млн. часа. Според обявените от фирмата производител характеристики, новият продукт предлага скорости на трансфер на информацията от около 62 МВ/s и скорост на търсене от 7000 I/O операции за секунда. Последното е над 100 пъти по-бързо от обявените средни стойности за повечето класически твърди дискове. Сред другите впечатляващи характеристики на продукта е изключително ниската консумация на енергия, която той предлага – едва 0,4 W в работно състояние, срещу 1 W за обикновен твърд диск.

 


В заключение този вид запаметяващи устройства ще намират все по-голямо приложение и разпространение заради несъмнените си предимства пред конвенционалните твърди дискове. Засега ще се използват най вече в портативните (Hand Held) компютри, ще има и мобилни компютри на някои производители които също ще бъдат оборудвани с с тях. Като единствен недостатък който ще задържа разпространението им на масовия пазар е високата цена - 1 GB за 25 USD. С развитието на технологията обаче, в близките 1-2 години тя значително ще спадне.

Хибридни твърди дискове с флаш памет - hybrid hard drives или HHD

Вече стана въпрос за новите флаш дискове, които се очаква да намерят приложение в бъдещите модели преносими компютри. Те обаче имат един основен недостатък – високата цена. Ето защо производителите се ориентират към хибридни устройства, които да съчетават в себе си поне част от предимствата на флаш дисковете, но на цената на традиционните твърди дискове с въртящи се плочи. Хибридните твърди дискове (hybrid hard drives или HHD) по същество представляват класически твърд диск с интегриран буфер от флаш памет за съхранение и бързо извличане на някои от най-често използваните в тях данни.
Samsung обяви, че вече разполага с прототипи на подобни устройства с 128 или 256MB флаш памет. Цената им няма да се отличават съществено от цената на традиционните твърди дискове за лаптопи, но благодарение на добавената NAND флаш памет те ще са чувствително по-бързи и икономични от тях. Благодарение на буферирането на някои от системните файлове на Windows върху флаш паметта, операционната система ще стартира с до 30 секунди по-бързо. Намаляват и обръщенията към твърдия диск, което води до около 10% удължаване живота на батерията на лаптопа. Всичко това ни дава основание да очакваме масово вграждане на хибридни твърди дискове във всички класове преносими компютри още през първата половина на следващата година.

 

Samsung HHD, платката с контролера и флаш паметта

принципна блок схема на HHD диск

инж. П.Атанасов

 

 

 

 SiMon 2006