Н О В И Н И

НАЧАЛО                             
ПРОЕКТИ                          
ТЕХНОЛОГИЯ                      
АРХЕОЛОГИЯ                 
ВИДЕО ГАЛЕРИЯ                
НОВИНИ                             
ВРЪЗКИ                               
КОНТАКТИ                          

 
 

 
   НОВИНИ

НОВА ЕКСПОЗИЦИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ - Варна
„СЪКРОВИЩАТА НА СРЕДНОВЕКОВНА БЪЛГАРИЯ”.

 

 

 От 2006 г., Регионален исторически музей съвместно с Министерството на културата и някои големи музеи в страната започна програма за представяне на националните археологически паметници в залите на Археологическия музей – Варна. Началото бе поставено с изложбата „Тракийските съкровища” през лятото на 2006 г. Вероятно това бе най-успешната изложба, организирана през последните десетилетия в България – посетена от близо 130 000 туристи. Целта е да се покажат съкровищата на България на място, пред стотиците хиляди туристи по Черноморието. Мястото не е избрано случайно. Варна е един от водещите културни центрове на България, лятна културна столица, с развит морски и културен туризъм, с един от най-големите и посещавани музеи.

През настоящата година се подготви и реализира поредната национална изложба „Съкровищата на средновековна България”. Темата е нова, защото културата на древна България не е само тракийска. Въз основа на най-голямата у нас колекция от средновековни съкровища – Варненската и след съдействието на Министерството на културата и на някои от музеите в Северна България – Добрич, Силистра, Русе, Шумен, В. Преслав, Търговище, В. Търново и Монтана на едно място са събрани повечето от съкровищата на Първото и Второто български царства. Поставяме и едно ново начало, а именно, след приключване на изложбата във Варна, тя да бъде показана и в залите на музеите-участници.

Сега във Варненския археологически музей са изложени уникални паметници на ювелирно изкуство и торевтиката. Представени са почти всички прояви на „високото” изкуството на средновековна България, дори и паметници на изобразителното изкуство чрез оригинални фрагменти от стенописи от Боянската църква и скалните манастири в Иваново. Показани са и образци на приложното декоративно изкуство – уникалните декоративни стенни и подови украси от Преслав, златната везба върху скъпи копринени платове и луксозна керамика, които са емблематични за българското средновековие.

Представените различни видове накити са неделима част от костюма на средновековната българска аристокрация. Те са израз на вкуса на средновековния българин и на модата на епохата. Отличават се с разнообразието на техниката на изработка, на формите и демонстрират уменията на средновековните златари, както и вечния стремеж на хората към красота и съвършенство. Представените уникални паметници отразяват важното място на България в развитието на средновековната европейска култура, традиционното влияние на византийския

Изток, преплепетено с това на Западна Европа.

 

                                Ст.н.с. д-р Валентин Плетньов
                                снимки Румяна Костадинова - Археологически музей (c)

 

   

 

 

<< обратно <<<

 

 

 SiMon 2006