Н О В И Н И

НАЧАЛО                             
ПРОЕКТИ                          
ТЕХНОЛОГИЯ                      
АРХЕОЛОГИЯ                 
ВИДЕО ГАЛЕРИЯ                
НОВИНИ                             
ВРЪЗКИ                               
КОНТАКТИ                          

 
 

 
   НОВИНИ

ВРЕМЕННА  ЕКСПОЗИЦИЯ В АРХЕОЛОГИЧЕСКИЯ МУЗЕЙ

 Минералът има широко приложение, (развитието на материалната култура на народите е тясно свързана с използването на калцитите в тяхната дейност и творения.

Калцитът е един от най-разпространените минерали на нашата планета. Установен е в състава на всички видове скали. Той изгражда мощни комплекси от варовици и мрамори. Калцитът е минерал с прост химичен състав –СаСО3 и съдържа 56 % СаО и 44% СО2. Известни са около 600 комбинационни форми калцитни Кристали. (в чист вид калцитът е Безцветен до Бял и прозрачен. Химическите и механическите примеси го оцветяват в различни цветове и го правят плътен и непрозрачен.В резултат на химични или физични процеси калцитът може да бъде заместен от други минерални видове в резултат на което се получават нови минерални форми наречени псевдоморфози.  В България калцитът има широко разпространение, като най-красивите му кристали и друзи са открити в Бургаските медни находища и Маданските и Лъкинските оловно-цинкови орудявания.

изтегли видео за изложбата

изглед от вътрешната зала

изглед от външната зала

При облъчване на калцита с ултравиолетови лъчи се наблюдава самоволно светене на минерала явление известно като луминисценция.

така изглеждат кристалите на калцита при обикновена бяла светлина

а така светят същите кристали на UV светлина

Самоволното светене на минералите при облъчване с ултравиолетови или катодни лъчи, е познато като ЛУМИНЕСЦЕНЦИЯ Явлението възниква само в случаите, рогато погълнатата енергия е достатъчна за преход на електрони във възбудено състояние, при което част от нея се отделя като светлина. Светенето се дължи на определени атоми, йони и молекули (преходни метали; Мп 2+, Сг2+, п2+ и др.) или електронно - дупчести дефекти в структурата на минералите. Това свойство се използва за диагностика на минералите и за определяне на Условията за тяхното образуване.

 

Автоматика за UV осветление на витрина за новата изложбата кристали и минерали

Модула използва специализирана интегрална схема таймер CD4511BE и има вградено захранване, товара се комутира от реле с превключващ контакт, има възможност за програмиране на режимите и диапазона на време интервала. Потенциометър за плавно регулиране на време интервала вътре в програмирания диапазон. При включване на захранването светва луменисцентната лампа с бяла светлина. След предварително зададен период от време, те изгасва и светват 2 бр. UV (ултравиолетови) лампи. След изтичане на предварително зададен времеви период те изгасват и отново се запалва бялата. Цъкъла се повтаря. Защо е нужно това осветление? Просто е. Кристалите и минералите луминесцират и стават невероятно красиви на ултравиолетова светлина.

 

 

Така свети в тъмното на UV светлина кинескопа на стар компютърен монитор

 

 

 

Така свети в тъмното на UV корицата на книга

 

 

 

 

Това е панела, с графиките и джъмперните позиции нужни за програмиране на отделните режими

 

 

 

 

Вида на целия програмируем модул, циклично реле за време

 

 

<< обратно <<<

 

 

 SiMon 2006