П Р О Е К Т И 

НАЧАЛО                              
ПРОЕКТИ                           
ТЕХНОЛОГИЯ                     
АРХЕОЛОГИЯ                 
ВИДЕО ГАЛЕРИЯ                
НОВИНИ                              
ВРЪЗКИ                              
КОНТАКТИ                           

 
 
 
 

 

 
П Р О Е К Т


Добавена реалност (AR) в музея 

 

В музея гледаш, слушаш, докосваш...

Виртуалната и добавената реалност са обещаващи технологии, с широк ефект върху много области, които често не се свързват с компютърните технологии. Една от тези области е културното наследство.
В тази разработка се демонстрират методи за създаване на система, която може да помогне за създаването на виртуални музеи и експозиции на базата на технологиите за добавена и виртуална реалност. Представянето на културно-историческото наследство на базата на технологията за виртуална (
VR) и добавена реалност (Augmented Reality; AR) ще даде възможност на посетителите да си взаимодействат със съдържанието по интуитивен и вълнуващ начин.

 


кликнете върху изображението и вижте видео за системата


Това е технология, разширяваща възприеманата от човек действителност за сметка на допълването на видимия и осезаем свят с цифрова информация в реално време. Фундаменталната разлика между добавената реалност и виртуалната реалност се състои в съотношението на данните от реалния свят и тези, генерирани от компютъра.
Ако виртуалната реалност се стреми да замени действителния свят практически напълно, то добавената само разширява представата за явленията и обектите в нея.


кликнете върху изображението и вижте v2.0 видео

Тестова система за добавна реалност версия 1.0


Системата се различава от горната заради камерата която използвам. Тя е 8 MGPix a обектива е на Carl Zeiss и има 20 стъпков автофокус.
 

За AR визуализация се използват камера и набор от физически маркери, поставени в реална среда.
Заснетото от камерата видео се предава на AR софтуера, който наслагва виртуалните образи на паметниците (експонати) към него, като използва маркерите за позициониране на същите в пространството.
Камерата и екранът за визуализиране на културните обекти, могат да бъдат интегрирани в един общ корпус, поставен в музейното пространство. Освен това на потребителите трябва да се осигури работно пространство, за да могат да манипулират с маркерите. На базата на такава среда може да се приложат няколко сценария.

 

Например приложението може да работи със сензорен дисплей, чрез който потребителят може лесно да разглежда виртуални изложби като използва web-браузър и визуализира избрани културни обекти в средата на добавената реалност (AR).

При друг сценарий AR приложението се стартира на стандартен дисплей в режим на цял екран, като показва виртуални модели чрез предварително зададени маркери. В този случай потребителите нямат достъп до web-интерфейс, тъй като web-браузърът е стандартен интернет браузър с инсталирана VRML софтуерна добавка (Plug-in), докато AR-браузъра се реализира във вид на единствен прозорец, който може да показва видео от фона заедно с насложени виртуални обекти.

За експеримента използвам два 3D модела направени по метода на фотограметрията.
1.
Сцена с глава на статуя на Атина от II-III век, изработена от мрамор.
2.
Глава на статуя на жена от римската епоха, отново II-III век, мрамор.
3.
Надгробна плоча с двустранен релеф.  От едната страна е тракийския Бог Конник.
На другата Дионисий, син на Антифилос с тракийското име Скорис.  Маромор 2 век, Одесос

.

Малко по-сложни сцени:

Тук имаме 3D модел който служи за визуализиране на същинското съдържание. Виртуален телевизор, в който се показва филм за варненския халколитен некропол. Или кратко образователно видео за слънчевата система.

Това са само няколко прости примера за използването на тази технология като ударението е поставено не на мобилно приложение, примери за каквито има много, а на настолно, което ще използва висококачествена камера и голям дисплей с висока резолюция. Това  ще позволи много потребителска работа с музейно образователно съдържание. За пример давам подобна система работеща в музея The Leventis – Никозия, Кипър

Интерактивните системи с добавена реалност в музея The Leventis – Никозия, Кипър

последвайте ни и във facebook

SiMon :: лаборатория за интерактивни и мултимедийни приложения


проект на AR за мобилни устройства....

 

инж. П. Атанасов

 
     
 

SiMon © 2014